TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2005 Hyundai Santa Fe 2,0 GLS VGT aut Sport Utility Vehicle Diesel

Score 7.6/10

Anstendig og behagelig kjørekomfort i en SUV som sikrer god fremdrift gjennom alle forhold hele året. Kommer ikke på noen betydelige minus, og kanskje heller ikke moderate for den sak skyld.

Bilen har jevnt over flere positive egenskaper, i alle fall om den kjøpes som brukt SUV hvor nettopp kjøreopplevelsen først og fremst skal sikres gjennom driftsstabilitet og fremkommelighet. Ønsker du mer fokus på detaljer for en SUV i en lav prisklasse som dette, vet jeg ikke om det finnes bedre alternativer enn akkurat denne modellen. Denne har rails, tusenmetringer, hengerfeste, god lyd fra et Pioneer Din- anlegg (men ettermontert), cruisekontroll, automatgir, klima, delskinn, 4AWD, kjørecomputer, el. vindu og speil, motorvarmer, oppleves trygg på veiene, driftssikker turbo- diesel (alltid startet på første draget).. Hva mer kan man egentlig forvente seg av en brukt SUV i samme alder og i samme prisklasse, annet enn en at den må være i god teknisk stand.

Dersom bilens tekniske stand kan dokumenteres og vurderes som god (uten rust) og du er ute etter en rimelig firehjulstrekker med automatgir, så har jeg ikke større vansker med å komme med i alle fall en anbefaling om å prøve bilen. Kan fort hende at du tar den med deg slik jeg gjorde (pga spesielt gunstig kjøp den gang; hos privat). Kjøp ikke hos forhandler med mindre du vil betale 25-50% mer for bilen bare for å få en bruktbilgaranti.

Kjøreglede

8 / 10
Romslig fremme og bak, automatgir, delskinnseter, fremdriftssikker 4AWD (med manuell tip- tronic (?) samt mulighet for å låse i 4WD- modus). Alt i alt en veldig behagelig bil å kjøre.

Kvalitet/driftssikkerhet

8 / 10
Normale utskiftingsintervaller på det meste, men bærekuler/ drivledd slites nok noe mer enn på lettere bilmodeller. Bruker ikke motorolje. God automatkasse som girer når den skal i alle girtrinn/ hastighet/ turtall. Null (!) rust på en aldrende bil som har blitt kjørt en hel del og som alltid har vært parkert utendørs. Og det er jo ikke så verst når man bor nært havet ;)

Plass/praktiske løsninger

8 / 10
Romslig foran og bak. Krok, rails. Ingen andre bjeller og fløyter, men følte heller ikke at noe manglet den tiden den var i mitt eie som 4WD til bruk ved behov for å komme seg frem under spesielt krevende forhold her i nord (i Tromsø, også kalt "bakkenes by")

Økonomi/kostnader

7 / 10
Holder seg bra i verdi til tross for alder og km.stand. Tilsvarende bil/ km.stand/ årsmodell ligger på rundt kr. 45.000,- ved privatsalg i 2020. Greit om den skal selges.

Drivstoff/forbruk

7 / 10
Med 2 ltr. firehjulstrekk og automat bruker den nok rundt 1.0-1.1 ltr/ 10km på bykjøring, og 0.75- 0.8 ltr/ 10km på landeveg. Som forventet i forhold til automat, 4wd og SUV. Er dermed ikke en bil for budsjettkjøreren.

Flere vurderinger

Subaru XV (2020)

En skjult liten perle av en bil, og godt er det. Det muliggjør gode kjøp for "oss som vet hva dette er"... En gang Subaru-eier, alltid Subaru-eier er det noe som heter. Vel, dette er min 6. Subaru

Score 9.0

Vurdert av Broomlebassen

Mercedes-Benz EQC (2020)

Fin bil, men den knirker og lager ulyder med lav hastighet og kjøring på ujevn vei. Veldig irriterende.

Score 8.0

Vurdert av Fanuel

NIO ES8 (2022)

Beste bilen vi har hatt til nå. Vi har tre barn - alle har god plass! En drøm å kjøre og være passasjer i.

Score 9.6

Vurdert av Anine

Toyota Auris (2013)

Grei bil som ikke er så spennende, men rusler og går som den skal.

Score 8.2

Vurdert av Kongglad

Volvo XC70 (2013)

Perfekt altmuligbil! Masse plass, utrolig komfort, høy bakkeklaring og AWD, samt mange sikkerhetsfunksjoner og at den er svært kollisjonssikker, gjør den mer eller mindre perfekt til det meste. Pol

Score 8.6

Vurdert av ko-stens

Toyota bZ4X (2023)

Beste bilen jeg har hatt. Helt topp på vinterføre.

Score 8.8

Vurdert av HPOien

Mazda CX-5 (2019)

Veldig fornøyd med alt, men absolutt ikke dette med scr og doseringssvik.

Score 7.2

Vurdert av Magborg

Nissan Ariya (2023)

En super bil!

Score 9.4

Vurdert av Jonas

Mercedes-Benz C-klasse (2004)

Ein kvalitets bil som har gode kjøreegenskaper, einaste ulempen, er at den er tung på rattet ved låg fart, ingen repkostnader , uten vanleg service

Score 9.0

Vurdert av Magnesja

BMW 7-Serie (2016)

du skal lete lenge etter bedre bil å kjøre. Komfort troll.

Score 9.0

Vurdert av Johan

Hyundai Kona electric (2019)

Kan anbefales.

Score 9.0

Vurdert av nissen8663

Nissan Ariya (2024)

Fantastisk bil, stabil, stødig, en fryd å kjøre

Score 10

Vurdert av Iuliana

Hyundai IONIQ 5 (2021)

Hadde vært en veldig bra bil om den var mer driftssikker, eller i det minste om ikke Hyundai dro ut garantisakene så mye. Verkstedet må teste og dokumentere alt opp og ned og i mente før de engang

Score 5.8

Vurdert av stigmv

Honda CR-V (2015)

Har kjørt bil siden 1970. Første Honda og absolutt den beste bilen jeg har eid.

Score 8.8

Vurdert av ronald

Nissan Ariya (2025)

Mye bil for pengene, faktisk så mye at vi kjøpte en til. Har en med 63kw og en med 87kw. Veldig god oppfølging av forhandler også.

Score 9.6

Vurdert av Drentz