TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2020 Volvo V60 Cross Country D4 190hk AWD aut Stasjonsvogn Diesel

Vurdert av Dieselforkjemperen

Score 9/10

Har kjørt Volvo siden Duett, og er blitt veldig glad i min nye Volvo. Under "Kvalitet/driftssikkerhet" har jeg oppsummert både positive og negative ting. Får håpe Volvo får orden på noe av det negative. Manglende blindsonevarsling med tilhenger når du trenger det mest, er ikke Volvo interessert i å gjøre noe med. Når jeg velger bil, må det være en god trekkvogn. Forrige modell V60 ble valgt til årets trekkvogn i England, og den nye er selvfølgelig enda mye bedre.

Kjøreglede

9 / 10
Vanskelig å finne noe bedre blant vanlige stasjonsvogner på markedet.

Kvalitet/driftssikkerhet

8 / 10
Dette er en kjøremaksin av de sjeldne, med Volvos fantastiske seter. Bare synd de ikke kunne leveres med de nye ullstoffene som kommer i Polestar. En annen forbedring fra tidligere modeller er frontlyset. Med 60 m lenger fjernlys enn Audi A4, og super fjernlysautomatikk er dette beste lys på markedet bortsett fra biler med laser. Maskeringen av både møtende og forankjørende biler er perfekt. Polestar-oppgraderingen var dyr, men en stor forbedring. På ECO kjøremodus har jeg oppnådd forbruk helt nede i 0,35 pr mil. Normalt kjører jeg på mellom 0.5 og 0,6. Talestyring fungerer endelig tilfredsstillende. Kjøreegenskapene er blitt veldig bra, og bedre på V60 CC enn standard V60. I Polestarmodus strammer den seg opp, krenger mindre, og får egenskaper veldig få er i nærheten av. Design er tatt til et nytt nivå, og jeg får anerkjennende kommentarer fra bileiere som ikke har vært fan av Volvo tidligere.

Hva er da negativt? I bruksanvisningen for Volvo V60 CC står følgende på side 344: Funksjonen BLIS deaktiveres automatisk hvis en tilhenger kobles til bilens elektriske anlegg. Dette mener jeg er direkte farlig, da blindsonevarsling er mer nødvendig ved tilhenger og campingvogn-kjøring. På forrige modell var blindsonevarlslingen plassert i speilet, og fungerte utmerket. Nå er den radarbasert, og plassert helt bak, og virker ikke med henger. ESC og TSA (antiskrens og tilhengerstabilisator) fungerer ikke bra. På campingferie til Frankrike i sommer hadde jeg en rekke nestenulykker. ESC og TSA var innkoblet, og ved forbikjøring av trailere med en litt brå bevegelse og full gass, slo bremsene inn på forhjulene, og cruisekontrollen kuttet ut. Jeg mistet farten og ble nesten påkjørt av tutende biler bakfra. Etter flere dager med problemer, slo jeg av ESC, men da forsvant også cruisekontrollen. Campingvognen som har egen stabilisator ble liggende roligere, men etter seks timer på tysk motorvei savner man cruisekontroll. Jeg er nå i ferd med å bytte til en campingvogn uten stabilisator, og håper det blir bedre. Dette anser jeg som en meget alvorlig sikkerhetsrisiko, noe som forlengst er meldt inn til Volvo i Norge og Sverige, uten å bli tatt særlig alvorlig. Nå ser jeg at Volvo tilbakekaller en del biler på grunn av det automatiske bremsesystemet. Håper det da blir bedre. Jeg har også opplevd at bilen plutselig bremser på motorveien uten tilhenger, og det er ganske skremmende.
Veldig synd at ikke bilen leveres som diesel-hybrid. Når man ser på suksessen til Mercedes, er det merkelig at Volvo har kuttet ut den løsningen. Et hjertesukk til slutt - nå må Volvo komme med noen friske farger. Tror det må være det mest konservative merket når det gjelder spenstige farger. Jeg kjører Fusion red, som er den minst kjedelige, men skulle gjerne hatt mer å velge i.


Plass/praktiske løsninger

9 / 10
Ikke noe negativt i forbindelse med mine behov.

Økonomi/kostnader

9 / 10
Forbruket er som forventet eller bedre, men innkjøpsprisen ble noe høy.

Drivstoff/forbruk

10 / 10
Med ECO-kjøremodus og "egg" under gasspedalen kjørte jeg som nevnt et lengere strekk på 0.35. Det er utrolig bra med 200hk diesel.

Flere vurderinger fra samme modell

Volvo V60 Cross Country (2021)

Fantastisk bil som både ser bra ut og er fantastisk og kjøre! Passer perfekt når man ønsker bakkeklaring men ikke ønsker en SUV!

Score 9.2

Vurdert av Golfen

Volvo V60 Cross Country (2021)

En premium-bil som skuffer stort. Fin og flott bil, behagelig å kjøre med de fleste finesser en trenger. Men dessverre høyt forbruk, svært kostbare løsninger for både ski og hund. Gjentatte feil

Score 4.0

Vurdert av Aldrimer

Volvo V60 Cross Country (2020)

Totalt en bil som er meget god og behagelig . Minus på denne etter mitt syn er litt for høgt forbruk og elendige ryggelys.

Score 7.8

Vurdert av Lidvar

Volvo V60 Cross Country (2020)

Superkomfortabel og ser veldig bra ut. Velproporsjonert. Veldig fornøyd!

Score 10

Vurdert av Schwerre

Volvo V60 Cross Country (2019)

Trygg og sikker kjøremaskin med høy kvalitetsføølelse

Score 9.2

Vurdert av EiBy

Volvo V60 Cross Country (2017)

Min fjerde V60 av denne generasjonen, men første Cross Country. Denne skal jeg beholde så lenge det er liv i den!

Score 9.2

Vurdert av Diffen

Volvo V60 Cross Country (2017)

Svært komfortabel, sterk og sikker bil. God bakkeklaring. Bilen føles veldig gjennomtenkt med gode tekniske løsninger. Volvo On Call gir mange muligheter med bilen.

Score 10

Vurdert av Morten

Volvo V60 Cross Country (2017)

Volvo V60 CC AWD FANTASTISK BIL!

Score 8.6

Vurdert av Jan b

Volvo V60 Cross Country (2016)

Meget godt fornøyd. Det er desidert den beste bilen jeg har hatt til nå.

Score 9.4

Vurdert av Kath

Volvo V60 Cross Country (2016)

Har en V60CC med T5-motoren. Rett og slett den beste bilen jeg har eid noensinne. Fantastisk kjørefølelse til tross for høyden og med T5-motoren har man det de fleste trenger av krefter. Bilen er h

Score 9.0

Vurdert av Hans

Volvo V60 Cross Country (2016)

Må bare prøves en krysning melom xc70 og v60

Score 10

Vurdert av Jarle

Volvo V60 Cross Country (2016)

Tallvurderingene taler for seg, og skuffet over drivstoffforbruket. Sjekket tydeligvis ikke dette godt nok i forkant - stolte for mye på oppgitte verdier. Tidligere verdier (også for Volvo) har vær

Score 6.8

Vurdert av truls

Volvo V60 Cross Country (2016)

Perfekt bil for norske veier og kjøreforhold. Høy bakkeklaring, men likevel passe dynamisk på svingete veier. Selv den minste motoren (D3) er mer enn kraftig nok i denne bilen.

Score 7.8

Vurdert av Jan

Volvo V60 Cross Country (2016)

Helt fantastisk kjøreopplevelse og sikkerheten er på topp.

Score 8.4

Vurdert av 1966

Flere vurderinger

BMW X1 (2021)

Meget godt valg for to voksne. Blir for trang med to barneseter. Meget lettkjørt, en del støy ved kjøring på motorvei. ACC slår seg lett av under kjøring i tåke, regn og lav sol. Bilen nettopp

Score 7.2

Vurdert av Idarius

Mercedes-Benz GLS (2018)

Har tidligere hatt E-klasse (diesel) og sist en S-klasse (diesel), og denne gangen ble det altså den største SUV'en, og jeg har vært veldig fornøyd med alle disse tre bilene. Komfortabelt, stille

Score 9.2

Vurdert av Alan

Mercedes-Benz B-klasse (2014)

Behagelig å kjøre.

Score 7.2

Vurdert av Britten

Hyundai IONIQ 5 (2023)

Litt kluss med radar/cruise. Inn for andre gang nå. Irriterende oppdateringer.

Score 9.0

Vurdert av Geir

Peugeot 3008 (2021)

Svært fornøyd med en rask hybridbil 300hk og godt utstyrt. Inn og utkobling av bensinmotoren merkes knapt. Setter stor pris på varmeren som styres fra app. Lading styres også fra app om ønskelig.

Score 8.6

Vurdert av Helge

Lexus RZ (2025)

Vil påstå det ikke finnes mange biler på markedet med like god komfort og driftskvalitet. Hvis en derimot er opptatt av spesifikasjoner og at bilen har det siste i tech, ultralang rekkevidde og sup

Score 8.8

Vurdert av Knut

Nissan Ariya (2024)

Fornøyd med bilen. Feile pakninger i bakdøren gjør at det spruter litt sand og vann på siden av baksete

Score 8.2

Vurdert av jotto

Citroën E-C3 (2025)

En helt ok bil basert på Stellanis- oppsett, og søskenbarn til mange andre småbiler fra Opel, Renault, Fiat mm. Mye bil for pengene, med infotainment må de få orden på.

Score 8.2

Vurdert av Hauba

Polestar 2 (2022)

Veldig godt fornøyd med bilen. Bortsett fra noe trøbbel med startbatteriet har bilen gått som en kule. Lettkjørt trygg bil med premium kjøreegenskaper. Super service hos Kverneland i Stavanger. K

Score 9.0

Vurdert av Hauba

Subaru Outback (2020)

Min 7 Subaru siden 1999. Den absolutt beste av topp biler. 2,5 liter bensin har mer en nok krefter. Langkjøring sommer med godt under 0,7 pr mil

Score 10

Vurdert av Jippi

Mercedes-Benz E-klasse (2008)

Vi har hatt bilen i 14år,kjørt 350000 km,servise og bytte av slitedeler er historikken,tester nye elbiler som er gode å kjøre,men gamle mb er bedre

Score 10

Vurdert av Gixxerfrank

Opel Insignia (2018)

Av alle bilene jeg har hatt (maaaange), er dette den beste. Kvier meg for å bytte den, tviler på at jeg kan få noe som er like bra.

Score 9.8

Vurdert av Kjetil

Citroën Xsara (2002)

Underlig bil som kan være utrolig slapp å kjøre når motoren er kald - da skjer det noe med motorstyringa som gjør at man ikke har all kraften tilgjengelig. Ubrukelig når du bor ved en bratt oppo

Score 6.2

Vurdert av Sjalabais

Honda Stream (2003)

Muligens den beste bilen jeg har hatt. Robust, pålitelig, morsom å kjøre, hinsides praktisk. Det er en skam at Honda aldri hentet etterfølgeren Jade til Norge, eller tilbyr en tilsvarende elektris

Score 9.8

Vurdert av Sjalabais

Nissan Primera (1996)

Primera solgte godt fordi dette var en bil som lytta til sjåføren. Morsom å kjøre, mens den også var romslig og praktisk.

Score 7.4

Vurdert av Sjalabais