TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2020 Volvo V60 Cross Country D4 190hk AWD aut Stasjonsvogn Diesel

Vurdert av Dieselforkjemperen

Score 9/10

Har kjørt Volvo siden Duett, og er blitt veldig glad i min nye Volvo. Under "Kvalitet/driftssikkerhet" har jeg oppsummert både positive og negative ting. Får håpe Volvo får orden på noe av det negative. Manglende blindsonevarsling med tilhenger når du trenger det mest, er ikke Volvo interessert i å gjøre noe med. Når jeg velger bil, må det være en god trekkvogn. Forrige modell V60 ble valgt til årets trekkvogn i England, og den nye er selvfølgelig enda mye bedre.

Kjøreglede

9 / 10
Vanskelig å finne noe bedre blant vanlige stasjonsvogner på markedet.

Kvalitet/driftssikkerhet

8 / 10
Dette er en kjøremaksin av de sjeldne, med Volvos fantastiske seter. Bare synd de ikke kunne leveres med de nye ullstoffene som kommer i Polestar. En annen forbedring fra tidligere modeller er frontlyset. Med 60 m lenger fjernlys enn Audi A4, og super fjernlysautomatikk er dette beste lys på markedet bortsett fra biler med laser. Maskeringen av både møtende og forankjørende biler er perfekt. Polestar-oppgraderingen var dyr, men en stor forbedring. På ECO kjøremodus har jeg oppnådd forbruk helt nede i 0,35 pr mil. Normalt kjører jeg på mellom 0.5 og 0,6. Talestyring fungerer endelig tilfredsstillende. Kjøreegenskapene er blitt veldig bra, og bedre på V60 CC enn standard V60. I Polestarmodus strammer den seg opp, krenger mindre, og får egenskaper veldig få er i nærheten av. Design er tatt til et nytt nivå, og jeg får anerkjennende kommentarer fra bileiere som ikke har vært fan av Volvo tidligere.

Hva er da negativt? I bruksanvisningen for Volvo V60 CC står følgende på side 344: Funksjonen BLIS deaktiveres automatisk hvis en tilhenger kobles til bilens elektriske anlegg. Dette mener jeg er direkte farlig, da blindsonevarsling er mer nødvendig ved tilhenger og campingvogn-kjøring. På forrige modell var blindsonevarlslingen plassert i speilet, og fungerte utmerket. Nå er den radarbasert, og plassert helt bak, og virker ikke med henger. ESC og TSA (antiskrens og tilhengerstabilisator) fungerer ikke bra. På campingferie til Frankrike i sommer hadde jeg en rekke nestenulykker. ESC og TSA var innkoblet, og ved forbikjøring av trailere med en litt brå bevegelse og full gass, slo bremsene inn på forhjulene, og cruisekontrollen kuttet ut. Jeg mistet farten og ble nesten påkjørt av tutende biler bakfra. Etter flere dager med problemer, slo jeg av ESC, men da forsvant også cruisekontrollen. Campingvognen som har egen stabilisator ble liggende roligere, men etter seks timer på tysk motorvei savner man cruisekontroll. Jeg er nå i ferd med å bytte til en campingvogn uten stabilisator, og håper det blir bedre. Dette anser jeg som en meget alvorlig sikkerhetsrisiko, noe som forlengst er meldt inn til Volvo i Norge og Sverige, uten å bli tatt særlig alvorlig. Nå ser jeg at Volvo tilbakekaller en del biler på grunn av det automatiske bremsesystemet. Håper det da blir bedre. Jeg har også opplevd at bilen plutselig bremser på motorveien uten tilhenger, og det er ganske skremmende.
Veldig synd at ikke bilen leveres som diesel-hybrid. Når man ser på suksessen til Mercedes, er det merkelig at Volvo har kuttet ut den løsningen. Et hjertesukk til slutt - nå må Volvo komme med noen friske farger. Tror det må være det mest konservative merket når det gjelder spenstige farger. Jeg kjører Fusion red, som er den minst kjedelige, men skulle gjerne hatt mer å velge i.


Plass/praktiske løsninger

9 / 10
Ikke noe negativt i forbindelse med mine behov.

Økonomi/kostnader

9 / 10
Forbruket er som forventet eller bedre, men innkjøpsprisen ble noe høy.

Drivstoff/forbruk

10 / 10
Med ECO-kjøremodus og "egg" under gasspedalen kjørte jeg som nevnt et lengere strekk på 0.35. Det er utrolig bra med 200hk diesel.

Flere vurderinger fra samme modell

Volvo V60 Cross Country (2021)

Fantastisk bil som både ser bra ut og er fantastisk og kjøre! Passer perfekt når man ønsker bakkeklaring men ikke ønsker en SUV!

Score 9.2

Vurdert av Golfen

Volvo V60 Cross Country (2021)

En premium-bil som skuffer stort. Fin og flott bil, behagelig å kjøre med de fleste finesser en trenger. Men dessverre høyt forbruk, svært kostbare løsninger for både ski og hund. Gjentatte feil

Score 4.0

Vurdert av Aldrimer

Volvo V60 Cross Country (2020)

Totalt en bil som er meget god og behagelig . Minus på denne etter mitt syn er litt for høgt forbruk og elendige ryggelys.

Score 7.8

Vurdert av Lidvar

Volvo V60 Cross Country (2020)

Superkomfortabel og ser veldig bra ut. Velproporsjonert. Veldig fornøyd!

Score 10

Vurdert av Schwerre

Volvo V60 Cross Country (2019)

Trygg og sikker kjøremaskin med høy kvalitetsføølelse

Score 9.2

Vurdert av EiBy

Volvo V60 Cross Country (2017)

Min fjerde V60 av denne generasjonen, men første Cross Country. Denne skal jeg beholde så lenge det er liv i den!

Score 9.2

Vurdert av Diffen

Volvo V60 Cross Country (2017)

Svært komfortabel, sterk og sikker bil. God bakkeklaring. Bilen føles veldig gjennomtenkt med gode tekniske løsninger. Volvo On Call gir mange muligheter med bilen.

Score 10

Vurdert av Morten

Volvo V60 Cross Country (2017)

Volvo V60 CC AWD FANTASTISK BIL!

Score 8.6

Vurdert av Jan b

Volvo V60 Cross Country (2016)

Meget godt fornøyd. Det er desidert den beste bilen jeg har hatt til nå.

Score 9.4

Vurdert av Kath

Volvo V60 Cross Country (2016)

Har en V60CC med T5-motoren. Rett og slett den beste bilen jeg har eid noensinne. Fantastisk kjørefølelse til tross for høyden og med T5-motoren har man det de fleste trenger av krefter. Bilen er h

Score 9.0

Vurdert av Hans

Volvo V60 Cross Country (2016)

Må bare prøves en krysning melom xc70 og v60

Score 10

Vurdert av Jarle

Volvo V60 Cross Country (2016)

Tallvurderingene taler for seg, og skuffet over drivstoffforbruket. Sjekket tydeligvis ikke dette godt nok i forkant - stolte for mye på oppgitte verdier. Tidligere verdier (også for Volvo) har vær

Score 6.8

Vurdert av truls

Volvo V60 Cross Country (2016)

Perfekt bil for norske veier og kjøreforhold. Høy bakkeklaring, men likevel passe dynamisk på svingete veier. Selv den minste motoren (D3) er mer enn kraftig nok i denne bilen.

Score 7.8

Vurdert av Jan

Volvo V60 Cross Country (2016)

Helt fantastisk kjøreopplevelse og sikkerheten er på topp.

Score 8.4

Vurdert av 1966

Flere vurderinger

Mazda MX-5 (2018)

Fantastisk gøy bil å kjøre!

Score 9.6

Vurdert av Jkjolles

XPeng G9 (2024)

Fantastisk bil med høy komfort og kvalitetsfølelse. Lite plast og knirk. Det aller meste er dekket med polstret nappaskinn.

Score 9.2

Vurdert av AKJO

Mitsubishi Outlander PHEV (2014)

Kjempebil som vi har kjørt over 100k med nå. Bilen har gått over 210k og vi er veldig fornøyd med plass og driftsikkerhet. Hvis man bare tar vanlig service og lader ofte har man en trygg bil i man

Score 8.2

Vurdert av RubenNA

Volvo V70 (2002)

En av de aller beste brukt bilene jeg har hatt.

Score 7.4

Vurdert av Gunnar

MG ZS EV (2025)

Har prøvd å heve kjøpet fordi det er sinnssykt mye feil med bilen - og disse fikser de aldri! Møkklei hele bilen og plassen jeg kjøpte den på!!!

Score 3.0

Vurdert av LEISOMBAREDET

MG ZS EV (2022)

Da jeg skulle kjøpe bil, hadde jeg lest tester og sett på anmeldelser, og landet på en modell som virket som mye bil for pengene. Men etter kort tid begynte problemene. Først var det en feiljuster

Score 4.0

Vurdert av Tjommien

Tesla Model 3 (2020)

God å kjøre. Ekstremt rask. Noe støy med piggdekk. Men den beste bilen jeg har hatt

Score 8.8

Vurdert av Arvid

MG ZS EV (2022)

Rimelig SUV, god å kjøre, mer enn nok plass i baksetene, relativt god lastekapasitet. MG lover nær 45 mil rekkevidde på en god sommerdag, og det har jeg opplevd (men ikke hvis det er mye motorvei)

Score 8.8

Vurdert av JeBam

Hyundai IONIQ 5 (2024)

Vi er veldig fornøyd med Ioniq 5. Dette er den andre bilen av samme merke, da vi først hadde 2021 modellen.

Score 9.4

Vurdert av JanTe

Ford Explorer (1996)

Bilen lar seg ikke hacke eller overvåke/spore. Det betyr færre persondata på avveie. At rimelige kvalitetsdeler er godt tilgjengelig på nett fra utlandet så vel som fra norske bilopphuggere, hjel

Score 6.8

Vurdert av Conrad

Mitsubishi I-MiEV (2011)

Sparebøsse! Litt dårlig fremkommelighet på vinterføre.

Score 8.8

Vurdert av EvaLundanes

MG ZS EV (2020)

Ingen ting å utsette på bilen, særlig sett i forhold til pris.

Score 9.0

Vurdert av EvaLundanes

Land Rover Range Rover Evoque (2018)

Har hatt bilen ( 2018 modell) i 2 år, ingen feil overhodet!!! Utrolig flott design og veldig behagelig å kjøre. Dårlig akselerasjon så forbikjøringer må planlegges. Forrige bil var evoque

Score 8.8

Vurdert av Perh

Hyundai IONIQ 5 (2022)

Har byttet 12 volt batteri og ICCU, ellers ingen problemer. Savner visker bak og enklere montering av takstativ.

Score 8.4

Vurdert av Karl

BMW i4 M50 (2022)

God bil og definitivt mye for pengene. Litt høyt verditap, men stabile driftsutgifter.

Score 8.0

Vurdert av Pers