TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2020 Kia e-Soul 64 kWt Active Kombikupé Batteri

Score 5/10

Grei liten el-bil med lang rekkevidde, men med dårlig gjennomtenkt førermiljø.

Kjøreglede

4 / 10
Bilen er lett i forhold til mange andre el-biler, men oppleves likevel tung. Den er stabil, men ikke agil. Stor svingradius - ikke bra.

Kvalitet/driftssikkerhet

3 / 10
Her er det mye "barnepike". Man blir passet på med pling og plong og varsler i hue og r**. Heldigvis kan mye av det skrus av permanent. En del irritasjonsmomenter, som nevnt lenger ned.

Plass/praktiske løsninger

1 / 10
Seter er elektrisk justerbare. Men hva er vitsen, når seteinnstilling likevel ikke er knyttet til sjåførprofil. Uten slikt "seteminne" ville jeg heller foretrukket tradisjonell manuell justering - gjort på et blunk, og med færre ting som går i stykker. Etter at kona eller noen mer kortvokste har kjørt bilen, sitter jeg og stanger knærne i dashbordet mens jeg må vente kjøre setet i flere sekunder. Man kan altså legge inn ulike sjåfør-profiler. Helt ubrukelig! Å hente opp og bytte brukerprofil tar omtrent like lang tid som å starte en datamaskin. Det ender med at man ikke gidder å vente, men kjører av gårde før bekreftelses-knappen kommer opp. Og når bilen først er i bevegelse er det for sent. Da får man ikke lov å bytte profil. Det eneste som tilsynelatende lagres i profilen er forresten bare radiostasjon presets. Så hva med de innstillingene som virkelig betyr noe -- som seteinnstilling, vinkel på Head-Up Display (HUD), speilstilling? Så er det de innstillingene som man skulle ønske var permanent, men som må skrus av/på hver gang (sukk!); Lane Follow Assist (Jeg har øyne og kan se selv. Trenger ikke noen som noen napper i rattet når jeg kommer "for nær" hvitstripa), Cruise Control (Merkelig nok huskes avstands-innstilling for adaptiv cruise control, men ikke at jeg faktisk ønsker at cruise controllen alltid skal være på/klar. Virtual Engine Sound System (VESS) (når vi endelig har fått en stillegående biler, må den bråke?)
La meg si noe om plassering av betjeningsknapper. Knappen for blant annet HUD, VESS og ikke minst Lane Assist-"barnevakten" sitter skjult bak rattet. De har ingen taktile kjennetegn, og man må bøye seg ned (livsfarlig) for å se hva som er hva.
Det er ingen åpenbar enkel måte å styre luftstrømmen fra ventilasjon/klimaanlegg. På varme sommerdager sitter man med konstant trekk mot halsen.
Til slutt vil jeg nevne KIA Connect. Jeg jobber selv profesjonelt med software, og jeg hadde skammet meg over å tilby slikt søppel. Etter timevis med fikkel, endte jeg på verksted. Der fiklet de også en times tid før jeg ble tilbudt en software-oppdatering til 500 kroner. For å fikse noe som aldri har virket! Glem det. Jeg lever fint med at bilen er "offline".

Økonomi/kostnader

8 / 10
Det er jo rimelig med el-bil da, og hovedgrunnen til å velge el. Men det er jo ikke KIA sin fortjeneste, da. Dette er politisk bestemt.
Har ikke hatt bilen lenge nok til å vurdere totaløkonomien -- hvis f.eks. ting begynner å falle fra hverandre etter kortere eller lengre tids bruk.

Drivstoff/forbruk

9 / 10
Lang rekkevidde kombinert med hjemmelader gjør dette til en brukbar bil.

Flere vurderinger fra samme generasjon

Kia e-Soul (2022)

Kompakt bil med god innvendig plass i forhold til størrelsen. God å kjøre og god rekkevidde.

Score 8.8

Vurdert av Fozzy

Kia e-Soul (2021)

Til å være en liten "rimelig" bil er jeg kjempefornøyd. God å kjøre, ligger godt på veien, godt med motorkraft, fin lyd i høyttalerne og går uten problem lenger enn oppgitt rekkevidde.

Score 9.2

Vurdert av Oddis55

Kia e-Soul (2021)

Godt fornøyd med bilen.

Score 8.4

Vurdert av Leifa

Kia e-Soul (2021)

Meget fornøyd, kjøpte denne etter å ha hatt EV modellen fra 2015 i 5 år!

Score 9.6

Vurdert av Teddy

Kia e-Soul (2021)

Ypperlig bil til aller meste, bortsett fra langturen med feriebagasje.

Score 8.4

Vurdert av Santo

Kia e-Soul (2021)

Over forventning, spesielt med tanke på opplevelse og romslighet sammenliknet med øvrige biler i samme størrelse. Litt gammel og traust i teknikken, men en streit bil som føles litt som en Toyota

Score 8.4

Vurdert av Frank

Kia e-Soul (2021)

Ok bil. Bertel O - Steen har mye å gå på, Kokstad Bergen.

Score 6.8

Vurdert av Jannos

Kia e-Soul (2021)

Godt utstyrt bil, mye for pengene.

Score 8.2

Vurdert av Wolf

Kia e-Soul (2020)

Meget fornøyd, høyt utstyrsnivå og bilen runder straks 100000km uten en eneste feil ut over 12v batteriet.

Score 8.0

Vurdert av Knm1

Kia e-Soul (2020)

Stor bil i en liten forpakning

Score 9.6

Vurdert av MarAndKa

Kia e-Soul (2020)

Mye bil for pengene

Score 9.2

Vurdert av Klaus

Kia e-Soul (2020)

Overraskende god bil. Eneste problem har vært startbatteriet, men Kia betaler assistanse.

Score 9.2

Vurdert av HallKia

Kia e-Soul (2020)

Grei bil de første 16000km men etter det startet problemene. Først varmepumpe som bråket mye at det var litt hyggelig og kjøre bilen om det var folk rundt deg. Reparert engang og fikk bilen tilbak

Score 5.0

Vurdert av Cmt34no

Kia e-Soul (2020)

Mye bil for pengene. Driftsikker. Logisk og fantastisk oversiktlig og lettkjørt.

Score 10

Vurdert av TorInge

Kia e-Soul (2020)

Kia har lagt perfekt bil til byen,med lenge rekkevide på tur,fantastisk bil

Score 9.6

Vurdert av Audrius

Flere vurderinger

Citroën C4 Cactus (2014)

Kjøpte den som nr 2-bil, men har i praksis blitt nr 1. Den er liten, lett og lettkjørt, og vi ser ofte 0,35 l/mil på langkjøring (diesel/aut). Hører om en del problemer med bensinmotoren på denn

Score 9.0

Vurdert av HenrikS

Hyundai IONIQ 5 (2022)

Solid byggekvalitet, høy komfort og rask lading. Veldig god plass i baksetet. Fine løsninger med V2L, vanlig stikkontakt i baksetet osv. Liker at det er relativt små skjermer som ikke stjeler masse

Score 9.4

Vurdert av HenrikS

Ford Mustang Mach-E (2023)

VELDIG godt fornøyd. Helt problemfri etter 2 år.

Score 9.8

Vurdert av Oggi

Hyundai IONIQ 5 (2022)

Er meget fornøyd med både bil og forhandler, Lieco Auto. Vil nok helt klart vurdere samme bil og forhandler ved senere bilbytte.

Score 9.4

Vurdert av Laien

Tesla Model Y (2025)

Genial

Score 10

Vurdert av Rerer

Hyundai IONIQ 5 (2023)

Prøvekjørte andre biler, men denne synes jeg var vesentlig bedre å kjøre enn alt annet i klassen.

Score 9.6

Vurdert av Magzell

Hyundai IONIQ 5 (2022)

God bil, men masse feil og problemer de første to årene. Anbefales gjerne.

Score 7.8

Vurdert av Pensjonisten

Toyota RAV4 (2020)

En helt fantastisk bil å kjøre. Nok av krefter, stillegående og bruker lite drivstoff. Anbefales absolutt på det sterkeste.

Score 10

Vurdert av David

Citroën e-C4 (2021)

Hvor mye bil trenger du egentlig? Mye bil for pengene

Score 9.2

Vurdert av LeifALarsen

Hyundai IONIQ 5 (2022)

Et godt bilkjøp

Score 9.6

Vurdert av Kaan

Zeekr 7X (2025)

Super bil på alle måter. Noen få justeringer må til i software.

Score 10

Vurdert av Zeekrs

Nissan 370Z (2019)

Den er veldig bra og jeg liker den

Score 7.6

Vurdert av Elskerbil

Mitsubishi Eclipse Cross (2021)

Rock-solid

Score 8.6

Vurdert av Evert

Volvo XC40 (2023)

Meget tifreds tom. med vogn 1300 kg på vestlandsferie. (2023 modell)

Score 9.0

Vurdert av Petter

Polestar 2 (2020)

Beste bil siden Saab 93 X Aero.. Mulig bedre

Score 8.6

Vurdert av Siggen