Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2020 Mercedes-Benz GLE 350de 4MATIC AMG Edition Plus SUV Diesel/Batteri

Score 6.2/10

Premiumbil med byggkvalitet langt under hva som kan forventes. Styr unna om du lar deg irritere av unødvendige ulyder. <br /> <br /> For all del, dette er en flott bil med mye plass og mye elektronikk. Bilen er komfortabel å kjøre, og veldig praktisk med såpass lang el-rekkevidde (6-7 mil på vinteren). Men kvaliteten på en bil til 1,3 mill er langt fra tilfredsstillende. Så mye klirring og knirking har jeg ikke opplevd siden jeg solgte min 2007-modell Toyota Avensis i 2009.<br /> <br /> Dessverre så har jeg leaset bilen for tre år, så jeg blir ikke kvitt den før om 1,5 år. Eller så hadde jeg solgt den på dagen. (Og ja, jeg har forsøkt å ha den på verksted, men de sier at de ikke kan gjøre noe med klirringen og knirkingen. I handsfreen har de etter tre verkstedbesøk, endt opp med å fjerne et filter i mikrofonen. Det hjalp ikke, så nå har jeg gitt opp.)<br /> <br /> Jeg ville tenkt meg veldig nøye om før jeg kjøpte denne bilen, dersom du ikke liker at det klirrer og knirker litt rundt deg. Personlig gleder jeg meg allerede til høsten 2023, når jeg kan få byttet til en klirrefri bil, av annet merke, som jeg aldri har hatt slike problemer med.

Kjøreglede

7 / 10
Bilen er behagelig å kjøre på tørre sommerveier, men på snø seiler den som en slede, med sine nesten tre tonn. Har du glede av å ikke høre klirrelyder fra minst tre steder i bilen, bør du absolutt holde deg unna vinterveier.

At bilen står og spinner i den siste slake bakken opp til hytta, på grunn av noen cm med nysnø etter siste brøyting, påvirker også den totale kjøregleden.

Kvalitet/driftssikkerhet

3 / 10
Alt er relativt. Driftssikkerheten er det ingenting å si på. Den starter hver gang. Men en bil til 1,3 millioner må man kunne forvente mer av. Lyden i handsfreen er så dårlig at jeg må bruke AirPods for at noen skal høre meg. Førersetet knirker. Info-skjermen bak rattet, klirrer. Panoramatakluken knirker. Og så er det et par andre steder som knirker også, som jeg ikke har greid å lokalisere. Det skal sies at problemet er mindre på tørr asfalt enn på litt humpete vei. Men uansett, dette er for dårlig for en såkalt premiumbil.

Full ladehastighet på hjemmelading oppnår jeg kun med bilens originale ladekabel. Er du så uheldig å ha for lang avstand til ladeboksen til at den medfølgende (kort) kan brukes, og trenger en lengre kabel, må du nøye deg med 3,6 kW/t ladehastighet.

Plass/praktiske løsninger

10 / 10

Økonomi/kostnader

5 / 10
Mercedes krever bilen inn på service en gang i året for oljeskift og diverse. Første året kjørte jeg ca 7000 km. Ca 5000 av disse var på ren el-bildrift. Allikevel insisterte forhandleren på å skifte olje, Etter 2000 km… Og dette fortsetter de med hvert år. Jeg har inngått serviceavtale, og den koster over 600 kroner hver måned, altså over 20.000 kroner for tre år. Og det er rabattert pris.

Drivstoff/forbruk

6 / 10
Bruker ca 0,8 l. pr mil på dieseldrift, noe som ikke er verst for en så stor og tung bil. Når det kommer til el-drift, bruker den ca 3,8 kW pr mil på langkjøring på vinteren. På kortere turer i vinterhalvåret bruker den over 5kW pr mil. Da lønner det seg å kjøre på diesel, med dagens strømpriser.

Flere vurderinger fra samme generasjon

Mercedes-Benz GLE (2024)

Meget fornøyd. Kjører bra. Svært stillegående. Dieselmotor er både sterk og kultivert.

Score 9.8

Vurdert av Kjetil

Mercedes-Benz GLE (2021)

God bil på mange områder. Irriterende med småfeilene. Burde ikke skje på en kvalitetsbil til over millionen.

Score 8.8

Vurdert av Dutta

Mercedes-Benz GLE (2021)

Rå bil med enorm utstråling

Score 9.8

Vurdert av Geilo

Mercedes-Benz GLE (2021)

God plass, super kjørekomfort, billig i forbruk. Unik kjøremaskin!

Score 10

Vurdert av MrBenz

Mercedes-Benz GLE (2020)

Skuffende å måtte skifte opphengskuler foran på begge sider etter kun 75000 km

Score 9.6

Vurdert av Hans

Mercedes-Benz GLE (2020)

Meget fornøyd med bilen, å jeg syns det er en skikkelig fin bil.

Score 8.4

Vurdert av TKgle

Mercedes-Benz GLE (2020)

God bil men utrolig mye tul

Score 9.2

Vurdert av KTOH

Mercedes-Benz GLE (2020)

Fantastisk bil. Må gi den 10 på alt. Hadde en E-klasse All-terrain før denne. Var litt skepisk om kjørekomfort var like bra, men har ikke blitt skuffet.

Score 10

Vurdert av Vegard

Mercedes-Benz GLE (2020)

Fantastisk hybrid med lang kjørelengde på elmotor

Score 8.6

Vurdert av Arild

Mercedes-Benz GLE (2017)

Fantastisk flott bil!

Score 9.8

Vurdert av Bertie

Mercedes-Benz GLE (2016)

Fantastisk komfortabel og rask. Kjøreglede. Litt høyt forbruk på langkjøring. Men den daglige lokale kjøring på elektrisk Kompenserer vekdig . Gjennomsnittsforbruk 0,85/mil.

Score 8.0

Vurdert av Bjoden

Flere vurderinger

Mercedes-Benz EQE SUV (2025)

Meget god og komfortabel bil

Score 10

Vurdert av Stegre

Audi e-tron (2023)

Jeg eide en Audi e-tron 55 i ca. to år (35 000 km). Bilen var komfortabel og stille på langtur, men totalopplevelsen står ikke i forhold til prisen. Software og infotainment fremstår som utdate

Score 4.2

Vurdert av Steffen

Volkswagen Passat GTE (2016)

Dette er uten tvil den dårligste bilen jeg har eid når det kommer til driftssikkerhet og holdbarhet. Min erfaring har vært en eneste lang rekke kostbare reparasjoner, og jeg vil på det sterkeste f

Score 3.6

Vurdert av kristian

Volkswagen Passat GTE (2018)

God bil å kjøre. Mellomgenerasjon med teknologisk incitament og kjørecomputer. Kobler mobil med ledning for google maps navigasjon.

Score 8.0

Vurdert av BHT64

BMW i3 (2015)

En bil du blir skikkelig glad i! Vår er nå 10 år og passerte nettopp EU med 0 feil. Sørg for å bruke den jevnlig slik at varmepumpen får smørt seg, samt spyl oppheng godt i vinterhalvåret slik

Score 9.6

Vurdert av Bimmeri

BMW i4 M50 (2025)

Dette er den ultimate europeiske kvalitetsbil.

Score 9.8

Vurdert av Svein

Citroën C4 Cactus (2014)

Komfortabel bil som er billig i drift frem til noe ryker. Da blir den dyr som rakkern.

Score 7.2

Vurdert av Henning

Mazda 6 (2015)

9,2 Dette er en bil som slår langt over sin prisklasse både i kjøre komfort, interiør, lydanlegg og plass. Det er en løsning for disse Skyactiv motorene og det er å skifte olje og væsker litt t

Score 8.0

Vurdert av Yngve

Tesla Model 3 (2024)

Veldig fornøyd. Beste bilen jeg noensinne har hatt!

Score 9.6

Vurdert av Eirik

BMW 3-Serie (2012)

Beste bilen jeg har hatt noensinne, har hatt en del biler siden jeg tok lappen for 32 år siden

Score 9.4

Vurdert av Klodor

Mercedes-Benz E-klasse (2017)

Jeg har hatt 7 eklasser. Dette er en bil som burde fortsatt være i produksjon. Det er en topp bil. Jeg har hatt mange. Den eldste jeg har i garasjen nå er en 1938 cab 230.

Score 9.8

Vurdert av lsh1

Opel Astra (2017)

Egentlig en god på alle måter uten å være super på Noka.

Score 8.2

Vurdert av Ninja

Mazda CX-5 (2013)

Altfor mange feil med bilen. Søk i fb gruppe for norske eiere, mange gjentakende feil

Score 6.2

Vurdert av MazdaCX5

Skoda Superb (2017)

Fantastisk bil som gir deg mye for pengene. Perfekt for barnefamilier.

Score 9.6

Vurdert av Preben

Mazda MX-30 (2022)

En virkelig positiv overraskelse av en bil. Veldig god kjøreopplevelse med masse utstyr som man må betale ekstra for hos andre. Føles rett og slett ut som en bil i premiumsegmentet. Perfekt som bil

Score 8.0

Vurdert av Preben