TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2005 Honda HR-V ES Sport Utility Vehicle Bensin

Vurdert av Erik1955

Score 8.8/10

I november 2004 var dette den firehulstrekkern jeg hadde råd til (uten å låne kroner). Basta.<br /> <br /> Nå, seksten år senere, har jeg bilen fortsatt. Både Toyota og Honda lager jo biler med så få feil at man blir imponert. HR-V var billigere enn Toyota Rav4, men gjør stort sett det samme. Den trenger minimalt vedlikehold, men jeg har benyttet Funderud (Eidsberg, Østfold/Viken) til jevnlig og effektiv antirustbehandling siden 1991. Og selvsagt skal bilen stå i en garasje, bli kontrollert og få service.<br /> <br /> Dersom jeg var en selger/næringsdrivende med stort årlig kjørebehov ville jeg ikke ha valgt en så kort/høy/billig bil. Men for meg, med en eldre skrott, et lite kjørebehov og med et ønske om et enkelt innsteg og god frakommelighet? Perfekt. Oppgradert med DAB+ adapter, handsfree med blutooth og en enkel Garmin GPS. <br /> <br /> Denne bilen skal jeg kjøre flat og verditapet vil bli null og niks.<br /> <br /> Hjertesukk: I min levetid forsvant dessverre "det gamle Vegvesenet" som pleide å brøyte snø om vinteren. Isteden begynte noen (tullinger) å bruke salt mot snø. Grrr. Motmiddel: hyppig antirustbehandling som "kryper rundt bilen" og beviselig reduserer saltskader. <br /> <br /> Honda HR-V er vel ikke akkurat super-comfy, men den er bra nok i massevis for meg. Bingo, Honda! <br /> <br /> Billedvedlegget: Antirustbehandling i Eidsberg, april 2020. Objektet på bildet ble altså kjøpt ny på Ensjø i Oslo i november 2004.

Kjøreglede

6 / 10
Lettkjørt, litt stiv, føles utrygg i hastigheter over 130 km/t, ellers helt grei. Firehjulsdriften er et stort pluss på en så billig bil. Ikke verdens beste lydisolering, men OK.

Kvalitet/driftssikkerhet

10 / 10
Driftssikker, aldri noe tull. Har skiftet én slitedel på 16 år, men jeg er svært nøye med årlig vedlikehold og hyppig antirustbehandling.

Plass/praktiske løsninger

8 / 10
Kun reg. for fire, fin lastehøyde bak, fin for meg, men ikke for en stor familie.

Økonomi/kostnader

10 / 10
Totalt sett en absurd billig og holdbar 4WD fra Japan.

Drivstoff/forbruk

10 / 10
Litt tørst under småkjøring/vinter, men det er tilgitt når bilen ellers er så driftssikker. Litt høyt CO2-utslipp, men det gir jeg beng i. Kilometerstand i april 2020 er 78000 km. Dersom jeg kvitter meg med HR-V'en og kjøper en elbil fra 2020 må bilfabrikken slippe ut masse CO2 for å lage den. Da vil "mitt utslipp" øke i forhold til nå fordi jeg kjører så lite.

Flere vurderinger

Hyundai IONIQ 5 (2023)

Kjørt 60 000, Ingen feil, Savnet etter tysk "kvalitet" og evinderlig bytte av foringer er helt fraværende. Filassistenten er trolig levert av TEMU, totalt uforutsigbar, bør rett å slett ikke bruke

Score 9.6

Vurdert av Gunnar

Mercedes-Benz B-klasse (2007)

Grei bil jeg kjørte i ca 40K over 3 år fra 185K uten store overraskelser. Meget gode vinteregenskaper, trygg og stabil, alltid lettstartet og godt varmeapparat. Kjede i motor "evigvarende". Ekseps

Score 6.8

Vurdert av Ronny1

Kia Niro (2026)

Etter 1 måned som eier, er jeg fornøyd med bilen.

Score 9.2

Vurdert av Tejay

Audi Q5 (2012)

Savner denne bilen allerede da motor havarerte etter 20 mnd. Gått 210000 km

Score 7.2

Vurdert av Arne

Maxus Euniq MPV (2022)

Stor bil for pengene, men dessverre får man det man betaler for

Score 4.6

Vurdert av FRBJ

BMW iX (2024)

Stor og romslig bil som nå oppleves svært stillegående og lettkjørt. Jeg ble negativt overrasket over komfort og kjøreegenskaper når jeg kjørte min første tur etter mottak av nybilen. Det var

Score 9.6

Vurdert av Ernst'n

Toyota Land Cruiser (2003)

Har hatt bilen i 23 år, (2003), utenom vanlig servis har den ikke vert på verksted,

Score 9.2

Vurdert av Melvin

Polestar Polestar 4 (2025)

Beste og mest komfortable bilen jeg har hatt og det er mange

Score 9.4

Vurdert av Arvid

Peugeot E-308 (2024)

Godt fornøyd

Score 8.6

Vurdert av Arts

Volvo EC40 (2026)

Gikk fra C40 til EC40 og har aldri angret, samme pris for en oppgradert bil som for en 2023-modell.

Score 8.4

Vurdert av Skauern

Skoda Yeti (2011)

Score 8.4

Vurdert av Arve

Skoda Yeti (2011)

Score 8.4

Vurdert av Arve

BYD Sealion 7 (2025)

Premium bil med alt utstyr. Svært stillegående og fantastisk og kjøre med henger.

Score 9.6

Vurdert av Olavh

Volkswagen ID.7 (2026)

Veldig imponert så langt

Score 10

Vurdert av Aslag

Tesla Model Y (2025)

Uslåelig kombinasjon av plass, pris og kvalitet for småbarnsfamilier

Score 10

Vurdert av Bokstav