TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2012 Volkswagen Passat 1,6 TDI 105hk BlueMotion Stasjonsvogn Diesel

Score 6/10

Komfortabel og romslig landeveismaskin. Personlig er jeg skuffet over kvaliteten og driftssikkerheten både på motor og andre tekniske komponenter. Har vurdert å bytte bil til for å få lavere KM stand og firehjulstrekk, men Skoda, Toyota og andre rimeligere stasjonsvogner appelerer ikke like mye til meg som en Passat - jeg liker jo egentlig bilen svært godt. Kanskje det blir en nyere Alltrack etterhvert? Skal du vurderer du en slik bil så anbefaler jeg å betale for bruktbilgaranti når fabrikkgarantien går ut!

Kjøreglede

8 / 10
Ingen sportsbil, men trygg og god - akkurat som man forventer av en Passat. Retningsstabil og komfortabel på landeveien. Litt lav bakkeklaring og framhjulstrekk gir litt dårlig fremkommelighet på vinteren.

Kvalitet/driftssikkerhet

2 / 10
Opplever for lav kvalitet på det tekniske i bilen. På 2,5år har jeg:
- Skifte av EGR Ventil (115000km): 20.000kr
- Skifte av 1 stk dieseldyse (125000km): 18.000kr
- skifte av 1 stk dieseldyse og kompressor til klimaanlegg (132000km): 18.000kr + 15.000kr
- Ledningsnettet som overfører signal til rattet røk (135000km): 8000kr
- defekt dørpumpe: 4000kr
Med 2/4 dyser byttet går jeg bare å venter på at de to siste dysene skal takke for seg. Usikker om bilen har levd et hardt liv tidligere med mye småkjøring, kaldstarter og dårlig diesel, eller om dysene er generelt dårlig kvalitet.

Fikk med 1/2år bruktbilgaranti fra bilselger. Takk og pris for at jeg har valgt å forlenge denne årlig på egen initativ. En årskonstnad på 4500kr har gjort at alle kostnader over er blitt dekket av bruktbilgarantien - aboslutt verdt det. Dagens biler er så dyre og kompliserte å reparere at jeg skal aldri ha en bil uten garanti igjen. Og om VW Passat er verre enn andre biler skal jeg ikke si noe om.

For å være litt positiv så er den innvendige kvalitetsfølelsen som forventet av VW. Nei ikke så for seg gjort som premiumbilene, men kvalitetsfølelsen er betydelig bedre enn mange konkurrenter som Skoda, Toyota, Kia etc. Liker godt interiøret og designet.

Plass/praktiske løsninger

9 / 10
Masse plass i seter og bagasjerom. Kunne sikkert vært flere praktiske løsninger, og et bedre trekk i bagasjerommeet.

Økonomi/kostnader

2 / 10
Mye tull som er dyrt å reparere - se liste over. Rart at man plutselig må til med en full firehjulskontroll og justering av hjulopphenget, uten at noe er gjort på bilen (132000km)

Drivstoff/forbruk

9 / 10
Relativt sterk motor til bare å ha 105hk. Kjører lett på 0,55l/m på landeveien med bagasje og skiboks. Kan om jeg virkelig vil kjøre økonomisk kommer jeg ned på 0,50l/mil. Bruker naturlignok litt mer på bykjøring, men ikke avskrekkende (0,7-0,9l/mil)

Flere vurderinger fra samme generasjon

Volkswagen Passat (2015)

Grei bil, men kostnadene kommer fort etter 8-9år. Stort verdifall fra 2023-2024 :-(

Score 6.2

Vurdert av Roger

Volkswagen Passat (2015)

Blir nok aldri vw igjen.

Score 5.2

Vurdert av Bilmann

Volkswagen Passat (2015)

Godt fornøyd med bilen og ikke noe vondt å trekke frem. Ikke noe premium kvalitet på interiør, men fin familie og bruksbil uten at den koster alt for mye

Score 9.4

Vurdert av Hakon

Volkswagen Passat (2015)

Behagelig bil. Virker god sammenskrudd og det har vært relativt lite feil. Har hatt VW i mange år, og denne føyer seg inn i rekken av fine biler som gir en bra totaløkonomi i bilholdet.

Score 7.2

Vurdert av TomJ

Volkswagen Passat (2015)

Kjører den siste modellen fra 2015 herlig langtursbil,ingen feil på 100000 km. Her er det ingenting å sette fingern på utenom Møller s elendige service.

Score 9.8

Vurdert av Toffin

Volkswagen Passat (2015)

Fantastisk kjøremaskin. Mye bil for pengene. Passat her med B8 skapet løftet interiøret til mer premium følelse. Dashbordet har mykt materialer. Ingen plastfølelse som på tidligere modeller. De

Score 9.4

Vurdert av Bjarne

Volkswagen Passat (2015)

Alt i alt. Kjempe fornøyd

Score 10

Vurdert av Vegarh

Volkswagen Passat (2015)

Bilen er ok å kjøre, men masse problemer, og møller nekter å ta dette på garanti! Styr unna!

Score 4.4

Vurdert av Plexi

Volkswagen Passat (2015)

Bra og kjapp. God veiholdning

Score 8.4

Vurdert av Daffy

Volkswagen Passat (2015)

Meget bra familiebil med en bra finish og meget god opplevd kvalitet. Mye utstyr for pengene.

Score 8.2

Vurdert av Kronken

Volkswagen Passat (2015)

Jeg er meget fornøyd med min bil. Har ikke hatt annet en fabrikkoppdatering og service. Pluss bra forhandler

Score 8.8

Vurdert av Iris

Volkswagen Passat (2015)

En bra bil for pengene. Neste gang blir det hybrid, sannsynligvis Volvo. Litt kjedelig design på Volkswagen.

Score 8.6

Vurdert av Eian

Volkswagen Passat (2015)

Som utgående modell da vi bestile bilen, var dette først og fremst veldig mye praktisk og godt utstyrt bil for pengene, som løser alle fraktebehov for en aktiv familie uten å mukke. Bagasjerommet

Score 8.6

Vurdert av MartinF

Volkswagen Passat (2015)

meget god bil og alt fungerer slik det skal.

Score 9.8

Vurdert av VW-13

Volkswagen Passat (2015)

Meget fornøyd med bilen.

Score 8.2

Vurdert av Bengt

Flere vurderinger

Mercedes-Benz EQB (2025)

Grei bil når alt virker og du ikke trenger å forholde deg til Bertel O Steen. Ville ikke valgt denne hvis jeg kunne velge på nytt.

Score 5.8

Vurdert av SB25

Nissan Qashqai (2018)

Havari på CVT gearkasse på mange av disse bilene dessverre

Score 3.4

Vurdert av Frustrert

Volkswagen Golf (2015)

Grei bil

Score 7.4

Vurdert av Orbix

Volkswagen ID.4 GTX (2024)

En fin bil og kjøre,ligger godt på veien,bra på vinterføre. God rekkevidde. Men disse bilene har et veldig stort minus,alt for mange tekniske feil.

Score 6.8

Vurdert av Bilkjenner

MG Marvel R (2022)

Veldig fornøyd med Marvel! Sitter godt, god å kjøre, oversiktlig. Minus for rekkevidde og bagasjeplass.

Score 8.0

Vurdert av Pauodd

BMW i5 (2025)

Fantastisk kjøremaskin med litt kort kjørelengde, burde vært noe større batterikapasitet, spesielt for å være en såpass god bil til langkjøring.

Score 9.8

Vurdert av baseheim1

Audi A4 (2002)

Fantastisk bil

Score 9.0

Vurdert av EG01

Peugeot e-208 (2023)

Liten men praktisk og kjøreglad. Lett å betjene og har ikke hatt noen feil jeg har merket så langt.

Score 9.2

Vurdert av Fredrik

Nissan Leaf (2018)

Særdeles driftssikker og god bil.

Score 9.0

Vurdert av Aslak

Mazda MX-30 (2021)

God bil! Godt utstyrt. Kvalitet. God å kjøre . Trangt baksete. Kule, men upraktiske bakdører. Litt høyt forbruk.

Score 7.4

Vurdert av Gaute

Citroën e-C4 (2022)

Hvor skal jeg begynne? Bilen er nå akkurat 3 år gammel(skriver dette i 2025). Alle lykter bak må byttes pga sprekker i glasset, bremser og skiver må byttes bak for de har ikke fungert riktig. Det

Score 3.2

Vurdert av Fortvilet

Tesla Model X (2020)

Veldig fornøyd med bilen , god komfort, ingen driftskostnader, dette er bil nr.2 av samme typen

Score 9.8

Vurdert av BGOLSEN

Volvo EX30 (2025)

Veldig uferdig bil med mange bugs. Hadde aldri valgt denne hvis Volvo hadde informert om alle feilene

Score 2.0

Vurdert av Hbok1

Ford Explorer EV (2025)

Liker bilen veldig godt, men er mer opptatt av kjøreglede og funksjonalitet enn interiørkvalitet.

Score 8.6

Vurdert av Oyre

Alfa Romeo Stelvio (2020)

En bil som man elsker å kjøler. En bil med sjel - som de fleste Alfaer

Score 8.6

Vurdert av Kalle