TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2016 Porsche Cayman GTS Coupè Bensin

Score 9/10

981 Cayman-serien er en fantastisk sportsbil; kanskje den mest spissede bilen Porsche produserte, og definitivt ikke sammenlignbar med dagens 718 serie som alle vet er "ødelagt" av en ukarismatisk 4 sylindret motor, med en lydprofil som ikke hører hjemme i et fantastisk chassis og en design av seriens format.<br /> Flere vil nok komme til å forstå hvilken kjøreglede pr. krone bilene representerer i tiden fremover!

Kjøreglede

10 / 10
Fantastiske kjøreegenskaper; balansert i kurver, nøyaktig styring med god tilbakemelding gjennom rattet (til el.mekanisk oppsett å være), fantastisk balansert PASM chassis med både komfortabel- "spisset" avfjæring i samme oppsett.

Motor med et fantastisk spektrum av egenskaper; dosil nok i normal-modus; vanvittig sprek i "sport plus" med en linearitet i gassresponsen og en turtallsvillighet du kun finner i atmosfæriske motorer.

Bremsene yter slik bare Porsche kan sette opp; fordeling av bremsekraft typisk for biler med motor bak bilens senterlinje og en utholdenhet som gir kjempetiltro til bilens stoppevne. En forventet bremselengde under 33m fra 100-0 kan man iallefall vente seg.

Bilens lydbilde er vel noe av det råeste Porsche noengang har lagd! Selv 964 utgaven av 911 med luftavkjølt 3.6 boxer kommer til kort når sportseksosen får fritt spillerom (jeg har selv eid en av de, så referansen er ikke helt "utav det blå". Har ofte lurt på hvordan det kan ha seg, men tror forklaringen ligger i litt større distanse fra motor til eksospotte sammenlignet med 911-serien. Selv 991 3.8l med sportseksos kommer til kort her, noe som jo er merkelig.

Kvalitet/driftssikkerhet

9 / 10
Har ikke hatt noen tilfeller av mangelfull kvalitet. Eneste irritasjonsmoment i løpet av 10' km har vært et par områder med knirkelyd fra innredningen rundt bakluken rett etter overtagelsen, noe som lett lot seg utbedre.
Følelsen av kvalitet går generelt igjen i bilens enkeltkomponenter - hvor det er lett å se at Porsche ikke kjøper inn rimelige deler; her er det "high-end" over hele fjøla. Ta i innredningen generelt, og du kjenner at det er motstand som holder, og som gir et inntrykk av et produkt som står i forhold til pris (og vel så det sammenlignet med 911, som deler mange av komponentene - men koster iallefall 50% mer).

Plass/praktiske løsninger

8 / 10
Dette er en to-seter; det kan man ikke gjøre noe med. Dog - den har overraskende mye bagasjeromsplass og nok av praktiske smårom i kupeen. 380l med bagasjerom for en bil som dette, synes iallefall jeg er kjempebra. Og den har bilindustriens (som 991 gen 1 og 2) kuleste koppholdere (for de som er opptatt av slikt).

Økonomi/kostnader

9 / 10
Denne er veldig vanskelig. Men - brukte 981 Cayman virker å holde seg veldig godt i pris, noe jeg tror (relativt sett) vil fortsette. Tilbudet av brukte er lite, og det er nok entusiaster der ute som generelt vil ha en atmosfærisk motor (og enda flere vil komme fremover siden det ikke vil bli laget mange av disse relativt til turbomotorer).
Bilen virker også å ha få svake sider, noe som gir få uforutsette utgifter for eiere. Selv karbonavleiringer på innsugsventilene (generell svakhet hos mange DFI motorer) har Porsche konstruksjonsmessig fjernet (flere innsprøytningsimpulser i kombinasjon med rotering av innsugsventilen i brennkammeret).

Drivstoff/forbruk

9 / 10
Personlig evner jeg å kjøre bilen under 0,8l/mil på langkjøring (bilen er nå gått ca 12000km), noe som må sies å være pene verdier for en bil med 340hk og 1375kg. Dog - det er intet problem å bruke 3x så mye......

Flere vurderinger

Subaru Solterra (2022)

Flott bil, veldig god å kjøre. Ingen overraskelser eller uhell etter 33000km. Det trekker noe ned at rekkevidden kunne vært bedre, og at app'en er håpløs og treg. Savner 12V uttak i bagasjerommet

Score 8.2

Vurdert av Trond

Hyundai Tucson (2022)

Helt elendige lys. Både kjørelys og fjernlys. Hadde Grand Santa Fe før denne og det var samme der. Måtte kjøpe ekstralys til Tuscon for å kjære trygt i mørket. Bensinlokket er stadig feil.

Score 8.2

Vurdert av Morten

Peugeot iOn (2017)

En flott bybil for den som har lader på egen husvegg - og gode klær om vinteren.

Score 10

Vurdert av Bybilist

Mercedes-Benz EQE SUV (2025)

bra bil , men flere ting irriterer , kunne ha vært bedre på en mercedes

Score 8.0

Vurdert av tome

Volvo XC60 (2021)

Herlig bil. Overraskende kvikk mht vekt. Trygg og solid. Blir Volvo neste gang også - da helelektrisk.

Score 8.6

Vurdert av PA64

Audi Q4 e-tron (2024)

Overgangen til elektrisk har bare vært positiv. Min Q4 har innfridd på alle punkter, har ikke angret ett sekund!

Score 9.6

Vurdert av Perfeksjonisten

Changan Deepal S05 (2026)

Behagelig, romslig og tilbyr det jeg ønsker av utstyr til en lavere pris enn de fleste.

Score 10

Vurdert av Eirik

Mitsubishi Outlander PHEV (2016)

Har hatt mange biler i mitt liv og har kjøring som yrke. Angrer på kjøp av denne mest pga kjøreegenskaper. Ullen styring som gir dårlig tilbakemelding til fører. Og dyr å kjøre med når strøm

Score 2.6

Vurdert av Onurb

Volvo V40 (2015)

En relativt liten bil, med grei nok kraft. Den tar deg fra A til B, er driftssikker og har ikke hatt problemer noen gang. Det er den første bilen jeg har eid, men ikke første jeg har kjørt. Den er

Score 8.6

Vurdert av Andreas

Tesla Model S (2018)

Veldig lav byggekvalitet og høye driftskostnader som følge. Ellers en god bil når alt fungerer som det skal.

Score 6.6

Vurdert av Even

Hyundai Inster (2025)

Den perfekte bilen for 99 % av behovet. For den diste prosenten leier/låner jeg større bil.

Score 9.0

Vurdert av Satansnordlending

Tesla Model 3 (2021)

Det lille som har vært av feil, har blitt fikset av Tesla Kristiansand uten diskusjon. Kundeservicen her er fantastisk. Eneste som har kostet oss penger er et sett bremseklosser foran, samt et par vi

Score 9.2

Vurdert av Johan jordfeil

Toyota bZ4X (2024)

Er jo egentlig en Toyotafan, men dette gir ingen WOW-opplevelse. Skuffende dårlig rekkevidde på vinterstid, men meget god å kjøre uansett årstid og værforhold.

Score 4.4

Vurdert av jadda

Toyota bZ4X (2025)

Alt i alt en bil vi har vært fornøyd med og velger å gå for den nye modellen hvor det meste av de negative sidene er rettet opp. Kortere rekkevidden krever litt mer planlegging og tid om vinteren,

Score 6.6

Vurdert av roaado

Volvo EX30 (2024)

Mitt beste råd vedr denne bilen, er styr unna! Bil er uferdig og med mange feil i program varen selv lenge etter lansering. Rettelser blir gjort og nye feil kommer. Enkelte funksjoner kan være direk

Score 2.0

Vurdert av ExVolvo