TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
1997 Chrysler (USA) Stratus 2,0 LE Business Sedan 4

Score 7.8/10

Stratus er en undervurdert bil. Den er komfortabel og driftsikker. Bilene har som regel små feil/mangler. Dette gjør at de ofte selges billig og man kan gjøre en god deal. Allikevel må man ikke glemme at de fleste Stratuser er ca 20 år, så ikke regn med noen nybil. Jeg har kjørt snart 100 000 km med bilen min på 2 år, og totale utgifter i reparasjon har vært utrolig lite. Kan nevnes at bilen ikke har vært på verksted en gang, og den ble EU-godkjent på første forsøk. Ta vare på din Stratus, så tar forhåpentligvis den vare å deg :)<br /> <br /> Oppdatert 25.05.20 - bilen gått 235 000 km nå.

Kjøreglede

9 / 10
Bilen er alt i alt god å kjøre. Den er svært fin å cruise med på motorvei, man kan fint ligge i 130 km/h når kjøreforholdene tillatter dette. På norsk landevei, med grovkornet asfalt og mye svinger/humper, takler bilen dette greit. Den ligger godt i svinger og det skal mye til før den understyrer og eller overstyrer. Støydempningen er bedre enn de fleste biler fra 90-tallet. Akselerasjon er heller ikke så alt for ille, 0-100 km/h går på ca 10 sek. Toppfart like over 200 km/h. Negativt er at motoren føles litt dorsk ved akeslerasjon i fart, og bilen er lett å kvele. Bilens klimaanlegg blåser svært kaldt, og alt elektrisk utstyr fungerer med unntak av elektrisk radioantenne.

Kvalitet/driftssikkerhet

9 / 10
Chrysler Stratus ble vel aldri sett på som noen kvalitetsbombe. Personlig er mitt inntrykk at bilen har fått en litt streng dom. Bilen min har gått 160 000 km (høsten 2018). De fleste stratuser med 2,0 liters motor måtte bytte toppakning på rundt 100k. Men når dette ble gjort holdt de som regel tett. Noen sliter også med oljelekkasje mellom motor og girkasse grunnet dårlig simmering. Min bil har fått byttet toppakning for 80 000km/11 år siden. Denne har fungert godt og motoren er helt tett og fin. Bilen er driftsikker og den er ganske lettskrudd. Aldri blitt stående langs veien. 2,0 literne pleier også å begynne å tikke litt når de blir gamle. Dette er grunnet hydrauliske ventilløftere, men tror dette er ufarlig. Noen biler fusker ofte ved lave turtall, dette er som regel olje som renner ned i tennplugghullet. Renser man dette er alt bra.

Når det gjelder hjuloppheng og generelt drivverk, er dette som på biler flest. Slitedeler må byttes ved gjevne mellomrom. I tillegg kan noen biler slite med klonkelyder fra bakaksel/foringer. Dette som regel ikke farlig, men lurt å utforske hva ulyden kommer fra. Bilene ruster lite, men hver obs på rust bakerst i kanalen.

Interiøret i Stratus LE er bra. Stoffsetene er gode og sitte i, og de er slitesterke. Elekriske vindusheiser, speil med el varme/justering, og AC ble nok de fleste bilene solgt med. Bilen har god AC og godt varmeapparat. Bakrutevarme (som mange amerikanske biler ikke har) fungerer bra. Skinnsetene er fabelaktig med fullstendig elektrisk justering, veldig gode og myke.


Plass/praktiske løsninger

6 / 10
Bilen har ikke et 60/40 split nedfellbart baksete. I Stratus feller man hele ryggen. Bilen har god plass til 5 personer, og sikkerhetsbeltene er justerbare i høyden på framsetene. Bilen har veldig god plass i bagasjerommet og baksetet. Tiltratt er også med på å forbedre comforten i Stratus. Bilen har koppholdere til 4 personer, 2 foran og 2 bak. Bilen har også mye amerikanske "særting", som for eksempel gigantiske lys til sminkespeil, ding-dong lyder når nøkkel står i tenninga, og noen biler var også utstyrt med en praktisk trip computer.

Økonomi/kostnader

8 / 10
Bilen har serviceintervall hver 12 00km og registerreim skal byttes på 144 000 km. Ellers er reservedeler ganske billig, men nå i 2018 begynner de å bli litt vanskelig å oppdrive. Dette er vel strengt tatt ikke modellen Stratus sin feil. Bremser holder lenge på manuelt girede biler. Aldri byttet hjullager på bilen min (gått 235K i juni 2020).

Drivstoff/forbruk

7 / 10
Bilen bruker 0,75 på meget pen kjøring uten klimaanlegg innsjaltet. Regn med et forbruk på 0,85-9 liter på mila ved vanlig kjøring. Dette er bra for en bil med 133 hk og 2,0 liters motor. Forbruket er nok noe høgere på biler med automatgir. I tilegg på man regne med et minimalt oljeforbruk - som på de fleste gamle travere med noen km på nakken.

Flere vurderinger

MINI Countryman (2021)

Artig bil med særpreg. Skiller seg positivt ut i mengden. Fin bybil, men velger en annen bil i garasjen til langkjøring.

Score 7.0

Vurdert av Guzzi

BMW i4 M50 (2022)

Kjapp, sportslig og komfortabel bil. Stor plass i bagasjerommet. Billig i drift, forsikring og service. Dekkslitasjen er litt over normalt men noe annet kan man ikke forvente på en tung elbil med man

Score 10

Vurdert av Roger

BMW iX1 (2025)

Bilen brukes veldig mye strøm nå om vinterstid ved vanlig småkjøring. Jeg får ladet opp batteriet til 300 km ved 100 % på #gjettomter#. Med forvarmet bil detter dette ned til 260 km ve bare 4-5

Score 6.2

Vurdert av VG10

Hyundai IONIQ 5 (2022)

En del funksjoner styres av app Bluelink. Problemet er imidlertid at Bluelink som bilen leveres med er 3.parts leverandør som Hyundai frasier seg ansvar og garanti for. Hos meg forsvant all meny på

Score 7.2

Vurdert av Lasse

Polestar 2 (2022)

Jeg vil aldri kjøpe en polestar igjen. Kundeservice fra polestar er null.

Score 4.0

Vurdert av Magnus

Ssangyong Rexton (2012)

En arbeidshest. God å kjøre på god vei, men på dårlig vei, alt for myk. Kan trekke 3500 kg, stor plass, så veldig praktisk.

Score 8.0

Vurdert av Bulder

Ssangyong Rexton (2012)

En arbeidshest. God å kjøre på god vei, men på dårlig vei, alt for myk. Kan trekke 3500 kg, stor plass, så veldig praktisk.

Score 8.0

Vurdert av Bulder

Polestar Polestar 4 (2026)

Er veldig veldig fornøyd. Herlig bil å kjøre med en høy kvalitetsfølelse

Score 7.4

Vurdert av Olagul

BMW i4 M50 (2022)

Beste bil jeg har hatt

Score 8.8

Vurdert av Al71

Mercedes-Benz EQC (2021)

Mye bil for pengene, svært komfortabel og stillegående. Dette er en landeveiscruiser som trives best på asfalt. Nydelig premium kvalitet på interiør og seter. Fint design. Hadde bilen hatt li

Score 8.4

Vurdert av Pettern

Volvo S80 (2009)

veldig komfortabel bil, men ikke så billig og eie

Score 7.4

Vurdert av harald

Citroën E-C3 (2026)

Hadde rekkevidden vært reell så hadde dette vært en OK nr 2 bil. Men du må klare deg uten varmepumpe feks som er viktig spesielt på vinteren. Vil nok heller vurdere en 2 år gammel bruktbil med 5

Score 6.4

Vurdert av Christian

Seres Seres 5 (2025)

God bil å kjøre.Mye ekstrautstyr inkludert i prisen. Dårlig rekkevidde. Treg lading. Veldig lite bagasjerom i forhold til konkurrentene.

Score 7.0

Vurdert av Vili

Volvo C40 (2023)

Helt grei, men forbruket vinters tid er for høyt. Hadde tidligere en ipace. Samme forbruk på sommeren, men Volvo'n bruker minst 20% mere enn ipace'n på vinteren.

Score 7.0

Vurdert av OBjg

Polestar 2 (2023)

Bilen er bra fen, men Polestar Support er elendig. Lang responstid, og mye trenering på svært enkle problemer. Har holdt på et par måneder nå med dem. Ville ikke valgt denne bilen om jeg hadde vi

Score 7.2

Vurdert av BjarneH