TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
1998 Subaru Legacy 2,0 GL Am Stasjonsvogn 4

Vurdert av PerChristianH

Score 7.8/10

1998 Subaru Legacy er en artig, interessant og god bil med sjel. Denne bilen kan du stole på til alle oppdrag, uansett årstid og uansett føre. Den er god å kjøre, grei kjørekomfort og overraskende sprek motor for 2L med 116HK. Du kan fint nyte langturer på motorveien, eller svingete landeveier. Bilen sitter godt på veien og er forutsigbar for grep og reaksjoner mot underlaget. Selv om bilen er en "vanlig" stasjonsvogn er den som nevnt overraskende sprek, og morro å kjøre både under rolig kjøring samt mer intens kjøring. Bilen er også enkel å vedlikeholde, og er bygget på typisk 90-talls/tidlig 2000-talls løsninger som du enkelt skrur og fikser selv fremfor å dra på verksted. <br /> <br /> Den manuelle 5-trinns girkassen er ikke en "quick-shift" kasse, men man venner seg til kassens humør og væremåte noe som også påvirker kjørestilen. Denne humørsvinger gjerne etter temperaturen ute og driftstemperatur på bilen. Det gøye med boxermotor er at den gjerne er turtallsvillig og du kan gi på litt ekstra før du må gire. Siden den har manuell girkasse har den også mekanisk Høy-Lav serie på girkassen noe som låser AWD systemet mer tight og gir en suveren fremkommelighet uansett underlag! (Tro meg, jeg har prøvd det meste). Den har også automatisk hill-holder funksjon som funker overraskende bra, selv på vinterføre. Ved kjøring på snø og is oppleves bilen trygg og stabil. Dette har selvfølgelig også med dekkvalg å gjøre, men med gode kvalitetsdekk kan du enkelt føle hvordan bilen beveger seg på snøen og det er enkelt å kontrollere bilen dersom den plutselig skulle glippe underlaget litt. <br /> <br /> Positive områder:<br /> Morro kjøremaskin med overlegen fremkommelighet. Stort bagasjerom med smarte oppbevaringsløsninger på sidene og under gulvet. Kan legge ned setene i 2 ulike posisjoner for ekstra plass og stabilitet på lengre gjenstander. Også plass å sove i bilen på denne måten. Billige deler sammenlignet med nye biler. Detaljert instruksjonsbok med gode instrukser og veiledninger for vedlikehold hjemme. En annerledes og unik bil som vekker interesse blant folk. <br /> <br /> Negative/Mindre bra områder: <br /> Førersetene er grei, men ved kjøring over 3-4 timer kan de bli noe harde og du får lyst på en strekk. Beinplassen i baksetet kan være litt kort for de med lange bein, spesielt hvis fremsetene er dratt litt bak, men er stort sett ikke et problem for de fleste. Ved temperaturer under 0 grader kan bilen oppleves noe kald fra gulvet pga noe tynn isolering, men dette fikses enkelt ved å skru opp temperaturen på varmeapparatet og rette luften mot beina. Noen områder på Subaruer er ekstra utsatt for rust pga stålkvaliteten. Hvis disse ikke vedlikeholdes/skylles/behandles kan disse ruste i stykker.

Kjøreglede

9 / 10
En bil med sjel, og medfølgende kjøreopplevelse. Komfortabel og forutsigbar under alle værforhold.

Kvalitet/driftssikkerhet

8 / 10
Tar man vare på ting og gjør mindre vedlikehold fra tid til annen holder ting lengre. Eldre ivaretatte Subaruer er eksempel på dette. Mye er enkelt å vedlikeholde selv.

Plass/praktiske løsninger

8 / 10
MYE plass til oppbevaring, stort bagasjerom og gode pakkemuligheter til ferietur. Beinplass i baksetet kan være et minus på langtur om man har lange bein.

Økonomi/kostnader

8 / 10
Relativt billige reservedeler. Både slitedeler og andre komponenter.

Drivstoff/forbruk

6 / 10
Noe høyt drivstofforbruk på grunn av AWD og boxermotor. Snitt på 0,7-0,9L/mil ved langkjøring og snitt på 0,9-1.1L/mil ved mye småkjøring. På vinter kan det forekomme 1.2L/mil ved mye småkjøring.

Flere vurderinger

Peugeot E-308 (2024)

Godt fornøyd

Score 8.6

Vurdert av Arts

Volvo EC40 (2026)

Gikk fra C40 til EC40 og har aldri angret, samme pris for en oppgradert bil som for en 2023-modell.

Score 8.4

Vurdert av Skauern

Skoda Yeti (2011)

Score 8.4

Vurdert av Arve

Skoda Yeti (2011)

Score 8.4

Vurdert av Arve

BYD Sealion 7 (2025)

Premium bil med alt utstyr. Svært stillegående og fantastisk og kjøre med henger.

Score 9.6

Vurdert av Olavh

Volkswagen ID.7 (2026)

Veldig imponert så langt

Score 10

Vurdert av Aslag

Tesla Model Y (2025)

Uslåelig kombinasjon av plass, pris og kvalitet for småbarnsfamilier

Score 10

Vurdert av Bokstav

Tesla Model Y (2025)

Uslåelig kombinasjon av plass, pris og kvalitet for småbarnsfamilier

Score 10

Vurdert av Bokstav

Mitsubishi Outlander (2010)

Score 5.6

Vurdert av Thon

Mitsubishi Outlander (2010)

Score 5.6

Vurdert av Thon

Volvo EX30 (2025)

Veldig grei bybil når den nå faktisk fungerer som den skal Dørlåser som ikke tåler kulde. Byttet 2 første vinteren, på samme dør. Varmeapparat som bare blåser kaldt når man er halvveis t

Score 2.8

Vurdert av Haakon M

Volvo EX30 (2025)

Veldig grei bybil når den nå faktisk fungerer som den skal Dørlåser som ikke tåler kulde. Byttet 2 første vinteren, på samme dør. Varmeapparat som bare blåser kaldt når man er halvveis t

Score 2.8

Vurdert av Haakon M

Volkswagen ID.4 GTX (2022)

Har kjørt 100.000 km med denne bilen gjennom 4 1/2 år. Veldig fornøgd. Har aldri vore noko tull med bilen. Veldig god på vinterføre, god å kjøre både spmmar og vinter. Har også ein 2025-mod

Score 9.6

Vurdert av Tollwut

Tesla Model Y (2021)

Førte el bil jeg og madammen har hatt. Og må si vi tok det rette valget. Vi er så fornøyde at vi nesten sloss om hvem som skal kjøre bilen, så må vel kjøpe en til så man slipper det

Score 10

Vurdert av Mats

Tesla Model Y (2022)

En veldig praktisk og grei bil. Nye 2026 performance er en solid oppgradering med tanke på finish og seter innvendig. Utvendig er det fortsatt ikke fokus på lakk kvalitet og stolthet for finish.

Score 8.0

Vurdert av Gulla