TV 2 Play
Min konto

Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2018 Volkswagen Golf GTi 2,0 TSI 245hk Performance Kombikupé Bensin

Score 9.2/10

Kjempefornøyd med min GTI, og hadde den nye modellen vært like fin hadde jeg bestilt en 2021 modell.

Kjøreglede

9 / 10
Hadde en GTE som leasingbil tidligere, og de som sier at å kjøre GTE er som å kjøre en GTI, har ikke prøvd sistnevnte... GTE er god å kjøre og ganske sprek, men er som en lastebil i forhold.
God styring, god gassrespons, store kraftige bremser og samtidig OK komfort. Haldex diff for å unngå understyring, fungerer veldig bra.
Bra lyd i eksosanlegget, selv om det er standard. Man hører godt at dette ikke er en vanlig Golf.
Jeg har manuelt gir, og opplever at clutch/girskift kunne vært noe smoothere, særlig ved skift av gir fra 1. til 2. og noe fra 2. til 3., så litt trekk for dette. Men girkassen gir likevel kjøreglede og involvering, og passer bilens karakter svært godt.
God fremkommelighet på vinteren også, har gått ned i bredde fra 225 til 205 på 17» GTE vinterfelger for bedre fremkommelighet.
En GTI skal helst være knallrød etter min mening.

Kvalitet/driftssikkerhet

9 / 10
Ingen feil med bilen på 3 år og 31.000 km, men noe kjøleveske måtte etterfylles rundt 25.000 km.
GTE’en jeg hadde var inn og ut av verksted uttallige ganger i løpet av de 3 årene jeg hadde den. Ble også hentet av viking i garasjen hjemme grunnet driftsstans.
GTI drivverket derimot fremstår som gjennomprøvd og driftssikkert.
Tung, «Tysk» lyd ved lukking av dører, det er et pluss.

Plass/praktiske løsninger

9 / 10
Man kjøper ikke en GTI fordi man prioriterer plass. Da kjøper du Golf stasjonsvogn, Tiguan eller Passat.
Likevel mye bedre bagasjeplass enn Golf GTE. God plass innvendig, 4 voksne pluss ski i skiluken (standard), er ikke noe problem. Mye gode oppbevaringsløsninger i bilen. I forhold til bilens størrelse, er plassen god og langt mer praktisk enn for eksempel Bmw 1 serie fra samme tid, som oppleves direkte trang. Samme gjelder for øvrig Mercedes A klasse.
Karakter gitt i forhold til bilens størrelse.

Økonomi/kostnader

9 / 10
Mye er standard på GTI (18 tommere, sportsseter, sportsunderstell og store bremser, mørkt tak, digitalt instrumentpanel, adaptiv cruise, led hovedlys og mørke led dynamiske baklykter, parkeringssensorer og mye mer). Lav pris på ekstrautstyr som ryggekamera, mørke ruter, Webasto, hengerfeste mv.
Så også på Bmw 1 serie, og fikk en relativt treg 3(!) sylindret 118i for nesten samme pris (20-30.000 under), men uten mulighet for for eksempel Webasto som jeg spekket i min GTI for kun kr 9.000 ekstra. Alt koster ekstra hos Bmw, for eksempel er ikke adaptiv cruise standard. Og det er kjempedyrt!
GTI var good value for money da den ble kjøpt, mye motor, kjøreglede og utstyr for pengene. Den virker også å ha god andrehåndsverdi.

Relativt dyr service på 3. året, men den inkluderte også hjulstillingskontroll samt innstilling, og bytte av olje på Haldex differensial.

Drivstoff/forbruk

10 / 10
Rekord på vei ned fra fjellet med litt under 80 km/t snitt, en tur på 18 mil:: 0,47 liter per mil.
Normal langkjøring E18 Kristiansand - Oslo i høy hastighet mest mellom 90-120, gir ca 0.62 til 0.65 per mil, med min kjørestil.
Langkjøring på landevei (70-90 km/t) gir mye lavere forbruk, rundt 0.55 per mil.
Bykjøring og småkjøring 0.8 - 1.0 liter per mil.
Veldig fornøyd med tanke på bilens og motorens karakter og egenskaper.

Flere vurderinger

Hyundai IONIQ 5 (2025)

Kjørt 22000 problemfrie km på ett år. Smart bil med masse utstyr.. Anbefales

Score 9.0

Vurdert av Stein

Hyundai IONIQ 5 (2025)

Kjørt 22000 problemfrie km på ett år. Smart bil med masse utstyr.. Anbefales

Score 9.0

Vurdert av Stein

XPeng G6 (2026)

Kjempefornøyd med ladefart og komfort. Er egentlig ikke misfornøyd med noe foreløbig.

Score 9.4

Vurdert av Dagfinn

Mitsubishi Outlander (2014)

For vårt bruk helt topp. Hatt mange elbiler men elsker denne

Score 8.4

Vurdert av Trygve

BYD Sealion 7 (2026)

Min beste bil ever. Bittelitt småhikke på enkelte oppdateringer, men det gjelder jo alle merker, og det rettes normalt raskt. Svært komfortabel - sitter minst like godt på langtur som jeg gjorde

Score 9.4

Vurdert av Reidar

BYD Sealion 7 (2026)

Min beste bil ever. Bittelitt småhikke på enkelte oppdateringer, men det gjelder jo alle merker, og det rettes normalt raskt. Svært komfortabel - sitter minst like godt på langtur som jeg gjorde

Score 9.4

Vurdert av Reidar

Volkswagen Scirocco (2009)

bilen er kjekk og kjøre, men 1.4tsi twinchaged er det mest upålitelige drite vag har laget.

Score 6.6

Vurdert av tomk

Volkswagen Scirocco (2009)

bilen er kjekk og kjøre, men 1.4tsi twinchaged er det mest upålitelige drite vag har laget.

Score 6.6

Vurdert av tomk

Volkswagen ID.Buzz (2024)

Behagelig bil, med masse plass. Ville valgt GTX om jeg skulle valgt på nytt

Score 7.4

Vurdert av ArneD

Zeekr 001 (2024)

Fantastisk kjøremaskin men mindre issues med programvare

Score 10

Vurdert av BMWTor

Audi A3 (2016)

Jeg har beholdt denne bilen nå i snart 7 år siden den ble kjøpt litt brukt i 2019. Har sett litt på el-bil i perioden, men har stadig endt opp med å kjøre denne A3'en litt til. Lave driftkostnad

Score 9.4

Vurdert av A2 eier

Kia EV5 (2026)

Er bil å anbefale. Har en godt utstyrt First Edition som burde vært solgt som standard i Norge. Har stort sett samme utstyr som GT Line. Mye kjøreglede.

Score 8.2

Vurdert av Bilinteressert

Kia EV5 (2026)

Er bil å anbefale. Har en godt utstyrt First Edition som burde vært solgt som standard i Norge. Har stort sett samme utstyr som GT Line. Mye kjøreglede.

Score 8.2

Vurdert av Bilinteressert

Mercedes-Benz EQB (2026)

Hadde EQC, men liker EQB bedre, super kvalitet. Fin å kjøre. Ekstra seter til barnebarn og turer hjem med gjester. Med 7 ombord er det ikke plass til noe særlig mer. Billig Mercedes:)

Score 9.2

Vurdert av Bestefar

Nissan Ariya (2025)

9/10. Topp bil, service vennlig forhandler (Brennes Auto, Moss). Treg oppdatering av appen. Kunne vært bedre baggasje plass.

Score 9.2

Vurdert av Blakken