Hvilken bil ser du etter?

Tilbake til front | Skriv en vurdering
2018 Volkswagen Golf GTi 2,0 TSI 245hk Performance Kombikupé Bensin

Score 9.2/10

Kjempefornøyd med min GTI, og hadde den nye modellen vært like fin hadde jeg bestilt en 2021 modell.

Kjøreglede

9 / 10
Hadde en GTE som leasingbil tidligere, og de som sier at å kjøre GTE er som å kjøre en GTI, har ikke prøvd sistnevnte... GTE er god å kjøre og ganske sprek, men er som en lastebil i forhold.
God styring, god gassrespons, store kraftige bremser og samtidig OK komfort. Haldex diff for å unngå understyring, fungerer veldig bra.
Bra lyd i eksosanlegget, selv om det er standard. Man hører godt at dette ikke er en vanlig Golf.
Jeg har manuelt gir, og opplever at clutch/girskift kunne vært noe smoothere, særlig ved skift av gir fra 1. til 2. og noe fra 2. til 3., så litt trekk for dette. Men girkassen gir likevel kjøreglede og involvering, og passer bilens karakter svært godt.
God fremkommelighet på vinteren også, har gått ned i bredde fra 225 til 205 på 17» GTE vinterfelger for bedre fremkommelighet.
En GTI skal helst være knallrød etter min mening.

Kvalitet/driftssikkerhet

9 / 10
Ingen feil med bilen på 3 år og 31.000 km, men noe kjøleveske måtte etterfylles rundt 25.000 km.
GTE’en jeg hadde var inn og ut av verksted uttallige ganger i løpet av de 3 årene jeg hadde den. Ble også hentet av viking i garasjen hjemme grunnet driftsstans.
GTI drivverket derimot fremstår som gjennomprøvd og driftssikkert.
Tung, «Tysk» lyd ved lukking av dører, det er et pluss.

Plass/praktiske løsninger

9 / 10
Man kjøper ikke en GTI fordi man prioriterer plass. Da kjøper du Golf stasjonsvogn, Tiguan eller Passat.
Likevel mye bedre bagasjeplass enn Golf GTE. God plass innvendig, 4 voksne pluss ski i skiluken (standard), er ikke noe problem. Mye gode oppbevaringsløsninger i bilen. I forhold til bilens størrelse, er plassen god og langt mer praktisk enn for eksempel Bmw 1 serie fra samme tid, som oppleves direkte trang. Samme gjelder for øvrig Mercedes A klasse.
Karakter gitt i forhold til bilens størrelse.

Økonomi/kostnader

9 / 10
Mye er standard på GTI (18 tommere, sportsseter, sportsunderstell og store bremser, mørkt tak, digitalt instrumentpanel, adaptiv cruise, led hovedlys og mørke led dynamiske baklykter, parkeringssensorer og mye mer). Lav pris på ekstrautstyr som ryggekamera, mørke ruter, Webasto, hengerfeste mv.
Så også på Bmw 1 serie, og fikk en relativt treg 3(!) sylindret 118i for nesten samme pris (20-30.000 under), men uten mulighet for for eksempel Webasto som jeg spekket i min GTI for kun kr 9.000 ekstra. Alt koster ekstra hos Bmw, for eksempel er ikke adaptiv cruise standard. Og det er kjempedyrt!
GTI var good value for money da den ble kjøpt, mye motor, kjøreglede og utstyr for pengene. Den virker også å ha god andrehåndsverdi.

Relativt dyr service på 3. året, men den inkluderte også hjulstillingskontroll samt innstilling, og bytte av olje på Haldex differensial.

Drivstoff/forbruk

10 / 10
Rekord på vei ned fra fjellet med litt under 80 km/t snitt, en tur på 18 mil:: 0,47 liter per mil.
Normal langkjøring E18 Kristiansand - Oslo i høy hastighet mest mellom 90-120, gir ca 0.62 til 0.65 per mil, med min kjørestil.
Langkjøring på landevei (70-90 km/t) gir mye lavere forbruk, rundt 0.55 per mil.
Bykjøring og småkjøring 0.8 - 1.0 liter per mil.
Veldig fornøyd med tanke på bilens og motorens karakter og egenskaper.

Flere vurderinger

Mazda 6 (2015)

9,2 Dette er en bil som slår langt over sin prisklasse både i kjøre komfort, interiør, lydanlegg og plass. Det er en løsning for disse Skyactiv motorene og det er å skifte olje og væsker litt t

Score 8.0

Vurdert av Yngve

Tesla Model 3 (2024)

Veldig fornøyd. Beste bilen jeg noensinne har hatt!

Score 9.6

Vurdert av Eirik

BMW 3-Serie (2012)

Beste bilen jeg har hatt noensinne, har hatt en del biler siden jeg tok lappen for 32 år siden

Score 9.4

Vurdert av Klodor

Mercedes-Benz E-klasse (2017)

Jeg har hatt 7 eklasser. Dette er en bil som burde fortsatt være i produksjon. Det er en topp bil. Jeg har hatt mange. Den eldste jeg har i garasjen nå er en 1938 cab 230.

Score 9.8

Vurdert av lsh1

Opel Astra (2017)

Egentlig en god på alle måter uten å være super på Noka.

Score 8.2

Vurdert av Ninja

Mazda CX-5 (2013)

Altfor mange feil med bilen. Søk i fb gruppe for norske eiere, mange gjentakende feil

Score 6.2

Vurdert av MazdaCX5

Skoda Superb (2017)

Fantastisk bil som gir deg mye for pengene. Perfekt for barnefamilier.

Score 9.6

Vurdert av Preben

Mazda MX-30 (2022)

En virkelig positiv overraskelse av en bil. Veldig god kjøreopplevelse med masse utstyr som man må betale ekstra for hos andre. Føles rett og slett ut som en bil i premiumsegmentet. Perfekt som bil

Score 8.0

Vurdert av Preben

Tesla Model 3 (2021)

Jeg skal aldri mer ha Tesla fordi de ikke tar ansvar for lav kvalitet.

Score 6.8

Vurdert av MrBeach

MG MG4 (2023)

Totalt inntrykket er veldig bra en så lenge! 9 av 10

Score 9.2

Vurdert av Andreas

Toyota RAV4 (2023)

Totalt en litt kjedelig bil sett mot de mest spennende på markedet men trygg, billig i drift og sprek motor når det trengs.

Score 9.4

Vurdert av Geir

MG IM5 (2025)

Stereo er meget bra, 8/10 etter litt finjustering; nydelig romfølelse og kraftig bass. Auto fjernlys finnes ikke. Kunne gjerne hatt det + matrix. Akkurat der er Tesla bedre. Bedre enn Tesla på fjær

Score 8.2

Vurdert av MrBeach

Maxus Euniq6 (2022)

Har hatt noen feil med ladeport,men rsa ordner opp

Score 7.8

Vurdert av Ruben

Mazda 6 (2015)

Kan ikke anbefales. I alle fall ikke dieselversjonen. Min motor skjærte seg etter 160'

Score 5.4

Vurdert av Rubster

BMW i4 M60 (2025)

En kjøreglad bil med god komfort på langkjøring. Innfrir med hensyn til kjørelengde og kvalitet.

Score 9.2

Vurdert av 8 mercedes